فرزند خوانده‌ها یا بی گناهان محکوم – مجتبی شیری

مقاله‌ای از دکتر مجتبی شیری

فرزند خوانده‌ها یا بی گناهان محکوم

 

داشتن والدینی مهربان و کانون گرم خانواده بزرگترین هدیه برای کودکان مظلومی است که تندباد حادثه ای ناگوار این کودکان مظلوم را از داشتن چنین موهبتی محروم کرده است. داشتن فرزند برای زوجی که به دلایل مختلفی نتوانسته اند فرزند خونی خود را بدنیا بیاورند حتی می تواند حامل موجی از امید و رضایت در روابط خانوادگی و احساس های فردی والدین باشد. رضایتی که در اعماق نیاز های روحی و روانی والدین جای می گیرد و باعث امیدی می گردد که می تواند نجات بخش یک خانواده‌ای که در شرف از هم گسیختگی است باشد.

از آنجا که فرزندخواندگی و حقوق کودکان از مباحث بسیار مهم ولی نه چندان شناخته شده در جامعه ماست ، به فراز هایی از مزایا، مشکلات و راه حل های ممکن در این موضوع می پردازم .

آیا فرزندخواندگی پاسخی به نیاز های کودکان بی سرپرست یا بد سرپرست می باشد؟

در دهه‌های اخیر تحقیقات متفاوتی بر روی کودکانی که فاقد خانواده بوده و در مراکز نگهداری کودکان اقامت داشته اند انجام گرفته است. اکثر این تحقیقات نشان داده است که کودکانی که به دور از خانواده در این مراکز نگهداری می شوند دچار ضایعات متفاوت روحی روانی و رفتاری هستند. در صورتی که این کودکان کمک ها و درمان های لازم را به موقع دریافت نکنند ممکن است مشکلات ذیل سد راه رشد مناسب این کودکان گردد. این مشکلات را می توان به چهار گروه بزرگ تقسیم کرد:

۱- احتمال عقب افتادگی فکری و عقلی در این گونه کودکان افزایش می یابد.

۲- این کودکان دچار مشکلات تمرکز حواس و بیش فعالی می گردند.

۳- توانایی های اجتماعی این کودکان در رابطه با دیگران مختل می کردد.

۴- این کودکان دچار دلبستگی نا امن می شوند.

این تحقیقات همچنین نشان داده است که ضایعات فوق حتی در کودکانی که دچار گرسنگی و مشکلات فیزیکی نبوده اند هم پیش آمده است و نتیجه گیری کرده اند که این ضایعات روحی حاصل فشار روانی خارج از تحمل در این کودکان در این دوره می باشد.

دانشمندان روانپزشک و روانشناس کودک پس از بررسی های متعدد کودکان به نتایج قابل توجهی رسیده اند که هر چند همه آنها نتایج یکسانی نداشته اند ولی بیشتر غریب به اتفاق آنها ثابت کرده اند که فرزند خواندگی نه تنها می تواند باعث بهبود نسبی یکی یا حتی هر ۴ گروه عارضه روانی فوق گردد، بلکه در بعضی مواقع باعث از بین بردن نسبی و یا حتی کامل بعضی از این ضایعات می شوند. این دانشمندان افزوده اند که کودکانی که زودتر به فرزند خواندگی مناسب گرفته شوند شانس بهبودی بیشتری را دارند . لذا تصمیم به پذیرش کودکان و فرزند خواندگی ، بصورت قابل توجهی می تواند برای این گروه کودکان کمک کننده باشد.

چگونه فرزند خواندگی ِ کودکان بی سرپرست و یا بد سرپرست، به والدین آنها و به جامعه کمک می کند؟

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، فرزند خواندگی یکی از بهترین گزینه ها برای کمک به کودکان فوق الذکر است. انتقال کودکان از مراکز نگهداری گروهی کودکان، به خانواده یا مادر مناسب، باعث جلوگیری ازگسترش عارضه روانی و همچنین می تواند باعث بهبودی این کودکان گردد.

کمک به کودکان :

۱- این کودکان به دلایل فشار های متعدد روحی و روانی دچار اختلال در ترشح هورمون کورتیزول می باشند. تحقیقات نشان داده که فرزند خواندگی مناسب باعث بهبود تنظیم این هورمون حیاتی در بدن و در نتیجه بهبود عملکرد مغزی در تنظیم احساسات این کودکان می شود.

۲- فرزند خواندگی ، شرایط ایجاد دلبستگی ایمن در کودکان را فراهم می سازد. رابطه امن و سالم کودک با والدین جدید باعث می گردد توانایی کودکان در حفظ رابطه سالم انسانی در این دوره حساس افزایش یابد . این امر به این کودکان کمک می کند که در آینده دارای روابط انسانی سالم تری باشد.

کمک به والدین:

در میان روابط مختلف انسانی، رابطه والدین و فرزندان می تواند یکی از قویترین، پاک ترین و لذت بخش ترین روابط انسانی باشد. این رابطه نیاز به وجود کودک نیازمند و والدین مشتاق دارد. دو نیازی که رفع شدن آنها، گامی بزرگ در کمک به درمان این دو گروه در جامعه ما می باشد.

این امر باعث می گردد نه تنها والدینی که نتوانسته اند کودک خونی خود را داشته باشند به نیاز طبیعی خود پاسخ دهند ،بلکه عملکرد انسانی آنها نیز شکوفا شود . این مسئله زمانی چشمگیر می شود که این والدین بدانند که کودکانی را تربیت کرده و به آغوش جامعه تحویل داده اند که بدون تلاش بی وقفه، ایثار و از خود گذشتگی و عشق و علاقه آنها به فرزند پروری این امر به هیچ وجه قابل اجرا نمی بود. ارزش های والایی که از هر پاداشی بالاتر است.
مزیت های فرزند خواندگی در جامعه:

سلامت جامعه از نیاز های اولیه یک جامعه موفق و پیشرو می باشد و پیش نیاز یک جامعه سالم ،سلامت روحی و روانی کانون های خانوادگی و تک تک افراد آن جامعه می باشد.

همانطور که می دانیم کودکان امروز والدین فردا هستند .کمک به این کودکان نه تنها باعث ترمیم نسبی مشکلات روحی کودکان می گردد، بلکه باعث بهبود رفتار آنها در خانواده و مدارس نیز می شود . امری که به طور مستقیم و غیر مستقیم باعث بهبود روابط اجتماعی در کوتاه مدت و بلند مدت می گردد.

موانع فرزند خواندگی:

تحقیقات نشان داده که نظر مثبت جامعه به این پدیده نقش مهمی در موفقیت فرزند خواندگی دارد و متاسفانه دیدگاه متعصب و قضاوت گرایانه ی جامعه ، ضربه مهلکی به این تصمیم وارد می کند. دید منفی افراد جامعه و عدم حمایت قانونی کافی به این کودکان ، آنها را به بی گناهان محکوم تبدیل می کنند. کودکانی که با تمام پاکی به دلیل یک حادثه ناخواسته تبدیل به کودکان بی سرپرست یا بد سرپرست شده اند. و نهایتا به دلیل برخورد نا مناسب و عدم حمایت کافی مسئولین و قانون های جاری جامعه آنها همراه با خانواده هایشان در امواج سهمگین روحی و روانی و نامهربانی های اجتماعی غرق می شوند.

فرزند خواندگی موانع متعددی در جوامع مختلف و در جامعه ما دارد که به برخی از این موانع می پردازیم:

۱- موانع مربوط به کودکان:

در حالی که بیشترتحقیقات علمی موید اثرات مثبت فرزند خواندگی در رشد روحی و روانی کودکان است، ولی سابقه کودک آزاری پیش از فرزند خواندگی ، باعث می شود که کودک نتواند به دیگران اعتماد کرده و در نتیجه در پذیرش خانواده های جدید دچار مشکل شود. همچنین مشکلات شدید رفتاری و روانی در بعضی از این کودکان باعث می گردد که آنها قادر به قبول شرایط والدین جدید نگردند.

۲- موانع مربوط به والدین:

والدینی که داری اطلاعات و یا تجربه کافی از نگهداری کودکان بی سرپرست یا بد سرپرست نیستند و یا داری توقع غیر واقع بینانه از کودکان هستند و همچنین والدینی که از لحاظ روحی روانی، اجتماعی و اقتصادی، آمادگی حمایت لازم برای برخورد با چالش های رفتاری کودکان را ندارند، در نگهداری طولانی مدت کودکان فرزند خوانده اشان دچار مشکلات متعددی می گردند.

۳- موانع مربوط به خانواده خونی کودک:

این خانواده ها در بیشتر مواقع دچار احساس گناه شدید و در بعضی مواقع نیز دچار احساس عدم لیاقت می شوند. این احساسات بسیار سهمگین بوده و باعث می گردند که علیرغم عدم توانایی در نگهداری کودکان خود و علاقه قلبی به سرنوشت خوب برای فرزندان خود نتوانند در تصمیمات مهم برای کودکانشان همکاری لازم را داشته باشند.

۴- موانع مربوط به دست اندر کاران:

عدم به‌کارگیری متخصصین با تجربه در تصمیم گیری ها و یا سپردن مسئولیت به افراد کم تجربه و بعضا غیر متخصص ، که توانایی درک درست از حساسیت روحی روانی کودکان و خانواده آنها را ندارند یکی از موانع مهم مدیریتی در این خصوص می باشد. ضمن اینکه ، فرایند طولانی مدت و قوانین دست و پا گیر اداری باعث کاهش انگیزه درخواست کنندگان نیز می شود. بنابر این ، نیاز به قوانین حمایتی که با الویت قرار دادن حقوق کودک بتواند به حقوق هر دو خانواده خونی و فرزند پذیر، توجه لازم را ابراز نماید و همچنین بتواند اعتماد کودکان به خانواده و جامعه را جلب نماید از ملزومات این امر مهم می باشد.

۵- موانع فرهنگی و سنتی:

ایجاد اعتماد و اطمینان و امنیت برای کودکان از مسائل لازم و ضروری در این امر است . عدم تعلق حقوق مساوی برای فرزند خوانده و قائل نشدن حق ارث برای این کودکان، محرَم نبودن فرزند خوانده و امکان ازدواج پدر با فرزند خوانده از قوانینی است که نه تنها حس امنیت این کودکان را تهدید می کند بلکه باعث می گردد که این کودکان حس از دست رفته اعتماد و دوست داشته شدن را بسیار دور از دسترس و غیر قابل رسیدن بدانند. احساس نیازی که برای داشتن تعادل روحی و روانی بسیار ضروری است. در این فرایند ، فرهنگ نا مناسب، نگرش منفی و قضاوت ناعادلانه اجتماعی کودکان، آنها را به محکومان بی گناهی تبدیل می کند که فاقد هرگونه دفاع در عرصه اجتماعی هستند.
راهکار های کمک به کودکان بی سرپرست و بد سرپرست و خانواده های خونی و فرزند پذیرشان:

در مراکز اجتماعی و مراکز درمانی راه کار های مختلف را پیش بینی می کنند که در حوصله این مقاله کوتاه نیست در نتیجه به طور مختصر به تعدادی از راهکار های مهم اشاره می کنم.

احترام به حقوق کودک و خانواده اش و حفظ اسرار آنها در حدی که باعث ایجاد خطر برای کسی نگرد. تداوم گفتگویی که کودک بتواند احساس های خود را بیان کند. آموزش مداوم درموارد زیر:

۱- افزایش آگاهی خانواده ها بر اساس نیاز های موجود آنان

۲- آموزش تکنیک های رفتاری برای کمک و آموزش مهارتهای کنترل رفتارهای پرخاشجویانه کودکان

۳- آموزش روشهای طرح کردن واقعیات زندگی کودک برای وی (در مورد فرزندخواندگی) و چگونگی طرح مسئله های مربوط به هویت وی

۴- داشتن نگرشهای واقع گرایانه از کودک

بررسی و پاسخ به نیاز های خانوادهای خونی و فرزند پذیر. به چالش کشیدن قوانینی که در جهت حمایت کافی از حقوق کودکان نیستند و افزایش قانون های حمایتی برای کودکان و خانواده های ایشان. تشویق و حمایت گروه های مردمی و اجتماعی علاقه مند و فعال در این زمینه.

مهربانی، پذیرش، همسانی با دیگران و تعلق داشتن به کسی یا جایی، شیرین ترین پیام برای این کودکان مظلوم و آسیب پذیر است. کودکانی که تشنه عشق و محبت و دوست داشتن هستند.

تشویق، حمایت و همراهی، پیامی پر نفوذ است برای خانواده های فرزند پذیر و خانواده خونی این کودکان. شاید شروع این تند باد حوادث زندگی برای این کودکان و خانواده ها در اختیار ما نبود ولی همه ما مسئول هستیم که تا حد توان تمام تلاش خود را در احقاق حق این محکومان بی گناه بکنیم .

دیدگاه‌تان را بنویسید: